Ve „Özgürlük Heykelli“ eylem başladı

Almanya’da yaşayan ünlü Türk heykeltraş Doğan Demir, Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü ihlallerine Avrupa kamuoyunun dikkatini çekmek için“Özgürlük Heykeli“ projesi ile birçok kentte eyleme devam ediyor.

Bugüne dek sıra dışı yapıtlarıyla dikkatleri üzerine çeken ünlü heykeltıraş Doğan Demir Türkiye’deki tutuklu gazeteciler, yazarlar ve sanatçılarla dayanışmak amacıyla Stuttgart kentinde start verdiği eylemiyle büyük ses getirdi.
Türkler kadar Almanların da dikkatini çeken eylem Türk ve Alman basınında da yankı yarattı.
Kentin Schlossplatz Meydanı’nda Uluslararası Basın Birliği’nin simgesi olan kalem tutan sıkılmış yumruk heykelini yontan Doğan Demir, eylemini Köln, Zürih gibi çeşitli Avrupa kentlerinde sürdürecek.

heykel

Eylemin finali Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde gerçekleşecek.
Konuya ilişkin gazetemize bir açıklamada bulunan Türk heykeltraş Doğan Demir
„Muhalefetin ve muhalif basının üzerinde ağır bir baskı ve yıldırma politikası uygulanmakta, bu amaçla gazeteciler, yazarlar ve akademisyenler uyduruk ve akıldışı suçlamalarla, keyfi biçimde tutuklanmaktadır. Halen iki yüzün üzerinde gazeteci, yazar ve akademisyen bu nedenle cezaevlerindedir.
Türkiye’de KHK’ların arkasına sığınarak her türlü muhalif sesi susturmaya çalışmaktadır.
heykel2

Halen yüzden fazla gazeteci hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarla tutukludur. Uzun süren ve bir türlü sonuçlan(dırıl)mayan mahkemelerle, tutukluluk fiilen cezaya dönüşmekte, verilen cezalar ise iddia edilen suçlarla uyuşmayacak kadar ağır olmaktadır. Amaçları bu şekilde muhalif gazetecileri korkutup sindirmektir.
Halen Türkiye’nin önde gelen ve kitapları çok sayıda dile çevrilmiş yazarları Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler tutuklu bulunmaktadır.
Pek çok Kürt kanaat önderi ve fikir insanı terör örgütü üyeliği, teröre yardım ve yataklık gibi ağır suçlamalarla tutukludur. Oysa bu insanlar Kürt ve Türk halkları arasında barışçı çözümü ve ortak yaşamı savunmaktadırlar.

heykel3

Bir sanatçı olarak, tutuklu gazeteciler, yazarlar ve fikir insanlarıyla dayanışma amacıyla mermer bir bloktan fikir ve ifade özgürlüğünü simgeleyen heykeli Avrupa şehirlerinde yontmaya devam edeceğim.
Bu ilk performansı başka şehirlerde tekrarlayıp, finali Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde yaparak sonuçlandıracağım.“
Öte yandan Türk heykeltraş Doğan Demir eylemi gerçekleştirirken
Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler gibi tutuklu gazeteci ve yazarların fotoğraflarını da sergiliyor.