ATGB Berlin’de basına saldırıları protesto etti

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik bir operasyonla bu kurumun birçok yönetici ve yazarının gözaltına alınmasını, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Berlin Büyükelçiliği önünde eylem yaparak, protesto etti.

aypa-20161104-atgb-berlin-elcilik_mg_0191-2-2000x1165

ATGB üyeleri Berlin Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakarak Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara dikkat çektiler.

Türkiye’de hızla demokratikleşme ve özgürlüklere dönüşün sağlanması gerektiğini söyleyen gazeteciler eylemde „Gazetecilere Özgürlük“, „Türkiye’deki Gazeteciler İçin Basın Özgürlüğü“, „Özgür Basın Susturulamaz“ ve „Gazetecilik Suç Değildir“, „Bu Ülkenin Aydınlık İnsanları Size Cumhuriyet Yakışır“ pankartlarını taşıdılar.

atgb-eylem2

„Kırık kalem“le özgürlük mesajı
Kırık bir kalem maketi de sergileyen ATGB üyeleri „B“ harfine çarpı konulduğu gözlenen „(B) Asın Özgürlüğü“ sloganı ile de mesaj verdiler.
Türkiye’de parlamenter demokrasinin özellikle 15 Temmuz sonrası yerle bir edildiğine işaret eden ATGB üyesi gazeteciler özetle şunları söylediler:

aypa-20161104-atgb-berlin-elcilik-siyah-clenk_mg_0064-2000x1340

“İfade özgürlüğü ayaklar altında”
„Sıranın basın özgürlüğüne geldiği, son Cumhuriyet operasyonuyla ayan beyan ortadadır. Medya ve ifade özgürlüğü artık açıkça ayaklar altındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir büyük felaket içinde debelendiği açıkça ifade edilmelidir.

“Sineye çekemeyiz”
Türkiye’deki cumhuriyet düşüncesinden sonra, laik cumhuriyet rejimiyle yaşıt Cumhuriyet gibi bir gazetenin de böyle bir operasyonla tasfiye sürecine sokulması tesadüf değildir. Baskıcı ve gerici politikaların doğal sonucudur. Bunu sineye çekemeyiz. Gözaltı ve tutuklamalar, sadece aydınlara değil tüm T.C. yurttaşlarına bu tür faşist uygulamalara karşı direnme hakkı vermektedir.

 

aypa-20161104-atgb-cumhuriyete-berlin-buyukelciligi-onunde-destek-img_8195-2000x1340

“Avrupa kamuoyunu bilgilendirmek görevimizdir”
Avrupa kamuoyunu olan biten hakkında ayrıntılı ve doğru bilgilendirmek, bu saatten sonra biz Türkiye kökenli ve Avrupa’da yerleşik gazeteciler için en önemli görevdir.
Terör bahanesiyle, terörün yanından bile geçmemiş, hatta ömürleri terörle mücadele içinde geçmiş gazeteciler ve kurumlarının yerle bir edilmesi, Türkiye’de-ki rejimin gerçek niteliğini açığa çıkarmıştır.

aypa-20161104-atgb-cumhuriyete-berlin-buyukelciligi-onunde-destek-img_8203-2000x1145

“Çoksesli medyaya ölü toprağı serpilmiştir”
Türkiye’de Ohal kapsamında basın yayın organlarının kapatılması ile 2 bin 500’ü aşkın bir “işsiz gazeteciler ordusu” yaratılmış, çok sesli medyanın üzerine neredeyse ölü toprağı serpilmiştir. Bu süreci, ATGB’ye bağlı gazeteciler olarak büyük bir kaygı ile izlemekteyiz.

aypa-20161104-atgb-cumhuriyete-berlin-buyukelciligi-onunde-destek-img_8232-2000x1275“Meslektaşlarımızı faşizan uygulamalara karşı çıkmaya çağırıyoruz”
İktidara muhalif seslerin susturulmasını demokrasiye vurulmuş bir darbe olarak nitelendiriyoruz. Bu yoldan derhal geri dönülmeli, terörle hiçbir ilişkisi olmayan Cumhuriyet mensubu arkadaşlarımız serbest bırakılmalı, eğer mutlaka gerekiyorsa, yargı sürecinde de tutuklamalardan vazgeçilmelidir. Tüm gazeteci dostlarımızı bu faşizan uygulamalara karşı çıkmaya çağırıyoruz.“