BARIŞ PEHLİVAN’IN YANINDAYIZ!

22 yıllık AKP iktidarı, genel seçimler sonrasında baskı ve sansürün dozajını iyice arttırdı. İktidar, Merdan Yanardağ’dan sonra şimdi de Barış Pehlivan’ı içeri atarak rehin ve esir alma operasyonlarına devam etti.

Katiller, uyuşturucu kaçakçıları, tecavüzcüler, hırsızlar, dolandırıcılar tahliye edilirken kaleme aldığı bir yazı nedeniyle hakkında açılan dava sonucu 8 ay ceza alan gazeteci ve yazar Barış Pehlivan 15 Ağustos’ta ‘gazetecilik yaptığı’ için 5. kez cezaevine girdi.
Böylece bu yıl hapse atılan gazeteci sayısı 13’e yükseldi.

Pehlivan’ın da Merdan Yanardağ gibi köşe yazılarına ve mücadelesine içeride devam etmesi iktidarın yıldırma denemelerine onurlu gazetecilerin pabuç bırakmadığının bir göstergesi olarak gazetecilik adına umut yeşertiyor.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak gazeteciliğin bir kamu görevi olduğunu ve Anayasa tarafından güvence altına alındığını bir kez daha hatırlatırız. Gazetecinin görevi, toplumu aydınlatmaktır. Bu nedenle gazetecilik suç değildir.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak medyaya gözdağı amacıyla verilen hapis cezasının derhal kaldırılmasını talep ediyor, eleştirel ve bağımsız gazeteciliğin susturulmasına dönük bu kararı da kınıyoruz.

Türkiye’de baskı ve korku rüzgarı altında gazetecilik görevlerini yerine getiren ve halkı aydınlatan Barış Pehlivan gibi tüm gazetecilerin yanında olduğumuzu ilan eder, dayanışma duygularımızı ileterek, laik, demokratik ve “gazeteciliğin suç olmadığı”bir Türkiye için mücadelemize devam edeceğimizi tekrar hatırlatırız.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği
Yönetim Kurulu adına
Başkan Recai Aksu