AKİT’IN NEFRET SÖYLEMİNİ KINIYORUZ

İktidar yandaşlığı ve gericiliğiyle tanınan Akit gazetesi A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt’u çirkin ifadelerle hedef aldı.

Türkiye’nin gururu ‘Filenin Sultanları’ Milletler Ligi finalinde Çin’i 3-1 mağlup ederek şampiyonluğu elde etti. A Milli Voleybol Takımı organizasyon tarihinde ilk şampiyonluğa ulaşarak ülkemizi bir kez daha gururlandırdı.

Amerika’ da düzenlenen Dünya Voleybol Şampiyonası’nda ilk kez Türkiye’ ye şampiyonluk getiren Milli Kadın Voleybol takımımızın tarihi başarısında yadsınamaz katkıları olan değerli oyuncusu Ebrar Karakurt ‘ a yönelik cinsiyetci, son derece ayrıştırıcı ve çirkin bir dille manşet atan Akit adlı gazetenin bu tutumunu Avrupa TÜRK Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak kınıyor, yargıyı ve diğer ilgili mercileri adım atmaya davet ediyoruz.

“Karakurt’u hedef alan, kendinden olmayanları hedef gösteren Akit, “milli utanç” ifadesini kullanırken, milliliğin de ne olduğunu bilmiyor!

Bilindiği üzere Akit Gazetesi daha önce de yaptığı haberlerde milli sporcu Ebrar Karakurt’ un cinsel eğilimine yönelik ayrıştırıcı ve düşmanca bir dil kullanmış ve yayınladığı haberlerde hedef gösteren bir nefret dilini tercih etmişti.

Halkı kin ve düşmanlığa davet eden ve ayrımcılığın bir türü olduğunu defalarca tecrübe ettiğimiz bu ahlaksız ve vicdansız yayın politikasının en kısa sürede son bulmasını talep ediyoruz. Ülkemizin son yıllarda gördüğü en büyük uluslararası başarıda emekleri ve çabası yadsınamaz derecede büyük olan bu kıymetli sporcuya teşekkür edileceği yerde bu şekilde hakaret içerikli manşetlerle kamuoyunda nefret dilinin nesnesi haline getirme çabası hiçbir şey değilse vicdansızlık örneği olarak Türk Basın tarihine adını yazdıracaktır.

Bizler ulusal takımımız ve ayrım yapmaksızın tüm oyuncularıyla aynı derecede gurur duyuyoruz.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu adına
Başkan Recai Aksu