Bağımsız medyaya ve gazetecilere uygulanan baskıya hayır!

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli iki deprem 11 ili vururken, iktidar yurttaşları adeta kendi kaderiyle baş başa bıraktı. Bu da yetmezmiş gibi basına yönelik tehditler arttı, iktidarı eleştiren milyonlarca insana “not ediyoruz” denilerek gözdağı verilmeye çalışıldı.

RTÜK, ekimde TİP Milletvekili Serra Kadıgil’in Diyanet’le ilgili eleştirisinden dolayı TELE1’e üç günlük ekran karartma cezası vermişti. TELE1 sonrasında RTÜK’ün cezanın iptalini ve yürütmesini durdurulması için yargıya başvurmuştu. Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, 26 Ekim’de oy birliğiyle yürütmenin durdurulması kararını vermişti. Mahkeme şimdi de yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. RTÜK’ün üç günlük ekran karartma cezası 23-24-25 Şubat tarihlerinde uygulanacak.

TELE1’e verilen cezanın yanı sıra, gazeteci Bülent Mumay da, iktidarı eleştirdiği için yandaş medya tarafından iftiralarla hedef gösterildi.

21 yıllık süreçte her türlü acıyı yaşayan halkımız laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletinde yaşamayı hak etmektedir.

Biz Uğur Mumcu’nun izinden giden gazeteciler yaşanan bunca acının karşısında yazmaya, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği olarak ilan ediyoruz: Susmayacağız!

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği

Yönetim Kurulu adına Başkan Recai Aksu