TÜRKİYE’DEKİ VE AVRUPA’DAKİ “SANSÜRCÜ” ANLAYIŞA HAYIR

#atgb #sansüryasası #tele1 #avrupa #türkiye #almanya

BASIN AÇIKLAMASI

#atgb #sansüryasası #tele1 #avrupa #türkiye #almanya

BASIN AÇIKLAMASI

TÜRKİYE’DEKİ VE AVRUPA’DAKİ “SANSÜRCÜ” ANLAYIŞA HAYIR

“KRAL ÇIPLAK” DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye’de uygulamaya geçen “Dezenformasyon ve Sansür Yasası” ile ülkemizde yeni bir karanlık çağa daha giriliyor.

Türkiye’de ayaklar altına alınan basın ve ifade özgürlüğüne “öldürücü darbeyi” vuran bu yasa 

ile gelecekte çok sayıda keyfi soruşturma ve dava açılacak, korku imparatorluğu çok daha büyük bir güç kazanacak. Asıl önemlisi, bu sansür yasası ile yayılan korku sayesinde kaçınılmaz bir şekilde çok sayıda basın ve yayın kuruluşu otosansür uygulayabilecek. 

HERKES SORUMLU

Türkiye’yi onlarca yıldır adım adım karanlığa sürükleyen ve bir “AKP & MHP” ürünü olan sansür yasası sadece iktidar partilerinin sayesinde değil muhalefet partilerinin oylamaya katılmaya tenezzül etmeyen çok sayıda milletvekili sayesinde de TBMM’den geçti. 

İslamcı hükümetin karşısında muhalefetin de laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti karşısında bir sorumluluk taşıdığını unuttuğu ülkemizde ne yazık ki yeni dönemde çok sayıda tutuklama vakaları ile de yüz yüze geleceğiz. 

TELE1’İ KARARTABİLİRSİNİZ AMA GERÇEKLERİ ASLA

Anlaşılan Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamen karanlığa gömülmesine ilişkin “korku filmi” asıl şimdi başlıyor.

Öte yandan iktidarın baskı ve sansür aracı RTÜK’ün, TELE1 ekranlarının karartılmasına ilişkin kararı da demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne atılmış bir tokattır. Seçime doğru giden Türkiye’de insanların haber alma özgürlüğüne darbedir. 

Avrupa’da görev yapan gazeteciler olarak Tele1 kanalı ve tüm çalışanları ile dayanışma içerisinde olduğumuzu bildiriyoruz: Gücünüz Tele1’i karartmaya yetebilir ama gerçekleri asla!

SALGINDA VE SAVAŞTA ALMANYA’DA SANSÜR

ATGB olarak Türkiye’deki gerici, baskıcı anlayışı ve sansür yasasını kınarken söz konusu yasanın “Batı ile görüşülerek hazırlandığını” unutmuyoruz. 

Sansür ve dezenformasyon yasasından Avrupa’nın da payına düşeni alması ise yakındır.

Dijital Yasa ile eline baskı aracını nisan ayında geçiren Avrupa’nın lider ülkesi ve “demokrasinin beşiği” Almanya’da da ne yazık ki korona salgını döneminde ve son olarak  Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinde de sansür mekanizmasının nasıl işlediğine tanık olduk.

Gerçeği yasalarla bastıramazsınız.

ATGB çatısı altındaki gazeteciler olarak bizler hem Türkiye’deki hem de Avrupa’daki sansürcü zihniyete karşı “Kral çıplak” demeye devam edeceğiz.

ATGB YÖNETİM KURULU 

FOTO:  Brian Wangenheim on Unsplash