TİMUR SOYKAN VE ÇOCUKLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR

Recai Aksu

23 Şubat 2002 tarihinde kurulan ve İrlanda’dan Danimarka’ya, Fransa’dan Almanya’ya, İngiltere’den Avusturya’ya, İtalya’dan Belçika’ya dek fahri üyeleri de dahil olmak üzere çalışmalarına devam eden Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili bir bildiri yayınlayarak Gazeteci Timur Soykan’a sahip çıktı. Başkan Recai Aksu imzası ile yayınlanan bildiri şöyle:

Basına ve kamuoyuna;

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan’ın ortaya çıkarttığı istismar skandalı Türkiye’nin gündemindeki yerini koruyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan bu skandal ne yazık ki ne ilk ne de son. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu karanlığın panzehiri olan laiklik ise iktidar ve gerici çevreler tarafından saldırı altında.

Yaptığı haberle ilgili Timur Soykan’ın yargılanması gerektiğini vaaz eden yandaşlar, Anayasal bir suç işleyerek yargıya talimat vermektedirler. Bilinmelidir ki meslektaşımız Timur Soykan kamu görevini yerine getirmiş, tarikat ve cemaatler içerisindeki kirliliği ifşa etmiş ve Anayasa’nın güvence altına aldığı ‘gazetecilik’ mesleğinin yüklediği sorumlulukların bilinci ile hareket etmiştir.

Gazetecilik suç değildir, Timur Soykan suçlu değildir. Asıl yargılanması gerekenler ise küçücük bir çocuğu istismar edenler, bu istismara göz yumanlar ve bu istismarı aklamaya çalışanlardır.

Ne Timur Soykan ne de gerici örgütlenmelerin tehdidi altındaki çocuklarımız, gençlerimiz yalnız değildir.

Biz bu karanlığı aydınlatmaya ve laikliğe sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Recai Aksu

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Genel Başkanı