GAZETECİ VE YAZARLARDAN BASKIYA ÇAĞRI

Türkiye’de İMC TV ile Hayatın Sesi televizyon kanallarının yayın yaptığı binaların mühürlenmesine tepkiler sürüyor. Birleşik Haziran Hareketi’nin daveti ile basına yönelik baskılara karşı bir imza kampanyası başlatıldı.

Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında radyo ve televizyon kanalları ile gazetelerin kapatılmasına karşı, gazeteci ve yazarlar tarafından başlatılan kampanya “halkın haber alma hakkına sahip çıkıyoruz” başlığını taşıyor. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre imza kampanyasına aralarında Ahmet Şık, Ahmet Ümit, Emrah Serbes, Zülfü Livaneli, Banu Güven gibi çok sayıda gazeteci ve yazar destek veriyor.
İmza kampanyası kapsamında yayımlanan “Sesler ve Renkler Susturulamaz” başlıklı çağrı metninde OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile radyo ve televizyon kanallarının, gazetelerin kapatılması eleştirildi. “Darbe girişimi bastırıldı ama bir darbe dönemi, AKP’nin OHAL’iyle yaşanıyor” ifadesinin yer aldığı metinde, “OHAL’e dayanarak kapatma kararları, polis baskınları, gözaltılarla halkın haber alma hakkının engellenmeye, AKP’ye karşı olan herkesin susturulmaya çalışıldığına” dikkat çekildi.
İMC TV ile Hayatın Sesi televizyon kanalları ile Yön ve Özgür Radyo’ya yapılan polis baskınlarına ilişkin olarak metinde “İMC TV, Hayatın Sesi TV, Yön ve Özgür Radyo’ya yönelik bu zorbalığa karşı yan yana, omuz omuza durarak hayatın tümüyle karartılmasına karşı duracağız” denildi. Metinde, “medyaya yönelik baskılara karşı olan tüm sesleri, İMC’nin, Hayatın Sesi’nin ve susturulmak istenen tüm seslerin sesi” olma çağrısı yapıldı.
İstanbul’da protesto gösterisi
Radyo ve televizyon kanallarının polis baskınlarıyla mühürlenmesini, yayınların karartılmasını protesto etmek için İstanbul Galatasaray Lisesi’nin önünde Salı akşamı bir gösteri düzenlendi. Kapatılan radyo ve televizyon kanallarının çalışanları ile sendikaların desteklediği gösteride, “haber alma hakkımız engellenemez” “özgür basın susturulamaz,” “İMC TV kapatılamaz” yazılı pankart ve sloganlar dikkati çekti.
Daha önce TÜRKSAT’tan çıkartılan ve uydu üzerinden yayın yapması engellenen İMC TV’nin geçen hafta internet üzerinden erişimi yasaklanmıştı. İMC TV’nin yanı sıra Hayatın Sesi TV ve TV 10 ile Özgür Radyo’nun da internet sayfalarına erişim engellenmişti. Kanun Hükmünde Kararname uyarınca geçen hafta ayrıca uydu üzerinden yayın yapan 12 televizyon ve 11 radyo kanalı kapatılmıştı.