CHARLİE HEBDO, ARTIK ALMANYA’DA

 

Fransa’da yayınlanan karikatür ve mizah dergisi Charlie Hebdo, Almanca baskısı ile Almanya’da 1 Aralık’ta okurla buluşacak.

Haftalık karikatür dergisinin ücreti 4 Euro olarak belirlenirken, Almanya’da 200 bin baskıyla okura ulaştırılacak.

AFP haber ajansına konuşan Charlie Hebdo sözcüsü, karikatürler ve metinlerin Fransızca aslından Almanca’ya tercüme edileceğini ancak Alman baskısı için de hazırlanan özel çalışmaların dergide yer alacağını bildirdi.

Aylardan bu yana gazeteciler ve çevirmenlerden oluşan küçük bir grubun projeyi hayata geçirmek için çalışmaları yürüttüklerini kaydeden sözcü, Spiegel dergisinin haberine göre Charlie Hebdo’nun ilk kez Fransa dışında bir ülkede baskısının gerçekleştirileceğine de işaret etti.

Almanya’nın seçilmesinde, Alman yayıncıların özel ilgilerinin etkili olduğu da vurgulandı.
Derginin Paris’teki binasına 7 Ocak 2015’te 2 radikal İslamcı’nın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda aralarında dergi editörü Stéphane Charbonnier ve 7 çizerin de bulunduğu, toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştı.

Saldırı dünyada büyük bir nefretle karşılanmış, Charlie Hebdo basın ve ifade özgürlüğünün bir sembolü haline gelmişti. Dünya çapında gösterilen bir dayanışma ortaya çıkmış ve „Ben Charlie’yim“ (Je suis Charlie) sloganı dalga dalga yayılmıştı.

Saldırıdan bir hafta sonra Charlie Hebdo 8 milyon satmış ve böylece Fransa’daki basın tarihinde tiraj rekoru kırmıştı.

O dönemde dergi satışları ve bağışlar sonucu derginin kasasına milyonlar akarken, okur sayısı da haftada 30 binden bugün 110 bine tırmandı.

Bununla birlikte dergi hakkındaki görüşler ikiye ayrılıyor.:Kimi derginin „kışkırtıcı mizah anlayışını“ takdir ederken kimisi de karikatürleri „tatsız“ ve „tahrik edici“ nitelendiriyor.

Charlie Hebdo son olarak 2016 İtalya depreminde yaklaşık 300 kişinin ölmesini “İtalyan usulü deprem” başlığıyla karikatürize etmiş ve depremde ölen ve yaralananları makarna çeşitlerine benzetmişti.  Büyük tepki gören dergi ırkçılıkla suçlandı. İtalya hakkında hukuki işlem başlattı.

Bunun üzerine Charlie Hebdo, “İtalyanlar” başlıklı bir karikatür daha yayınlayarak “Evlerinizi inşa eden Charlie Hebdo değil, mafyaydı” yazmıştı.

Kışkırtıcı yayın politikası ile hakkında çok sayıda dava açılan Charlie Hebdo 2 Kasım 2011 yılında da „Şeriat Hebdo“ adıyla yayınlanınca dergi binasına molotof kokteyl atılmıştı.
Ayrıca 20 Eylül 2012 yılında ise Hz. Muhammed’i tasvir ettiği iddia edilen karikatürleri yayınlayınca sert tepki almıştı.

Diğer tarafta Charlie Hebdo’ya yayınlarından dolayı dav açanların başında Katolik Kilisesi geliyor.