ATGB’DEN DEMOKRASİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), Türkiye’deki başarısızlıkla sonuçlanan kanlı darbe girişimini kınaya bir basın açıklaması yayınladı.

ATGB’nin açıklamasında „basın ve ifade özgürlüğü“, „demokrasi“, „barış“ ve „adalet“ vurgusu yapıldı.

Açıklama şöyle:

„ATGB: DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANSIN!

Türkiye’nin kara gecesi 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimini Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak kınıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’ni temelinden yıkmaya yönelik bu hain saldırı ve kanlı kalkışmanın TBMM, Hükümet, polis, TSK temsilcileri ve elbette Türk ulusunun kenetlenerek önlemesi ve darbecilere direnmesi, gelecek kuşaklar tarafından da takdir ve gururla anılacaktır.

Darbe girişimine direnen Türk halkını selamlıyor, kanlı kalkışma sırasında şehit olanları ise saygıyla anıyoruz.

İfade ve basın özgürlüğünün, demokrasinin, barış ve adaletin kazandığı, siyasi ve toplumsal kutuplaşmanın sona erdiği bir Türkiye’ye inancımızı bir kez daha dile getiriyoruz.

Farklı düşünce, mezhep, inanç, etnik kökenden olanların birarada özgürce, eşit ve kardeşçe yaşadığı bir gelecek için demokrasiye „evet“, darbelere „hayır“ diyoruz.

Demokratik parlamenter sistemin ülkemizde hızla yeniden işlemesini temenni ediyor, her türlü darbe girişimine karşı olduğumuzu açıkça beyan ediyoruz.“